Łupież jest chorobą skóry, która polega na złuszczaniu warstwy zrogowaciałej naskórka. Jest mnóstwo czynników, które mogą przyczyniać się do jego powstania. To bardzo dobrze znana przypadłość, z której nie zawsze łatwo jest się wyleczyć.
Czym tak naprawdę jest łupież?
Łupież to jak czytamy na Wikipedia - "choroba skóry głowy objawiająca się drobno płatowym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. Pojawia się często u dzieci pomiędzy 6. i 10. rokiem życia, najczęściej jako łupież zwykły. Łupież może dotykać osób w każdym wieku, ale najczęściej stwierdza się go u nastolatków i starszych (szczyt zachorowań – 20 r.ż. i później). Może on prowadzić do przedwczesnego łojotokowego wyłysienia między 20 a 30 rokiem życia. W miarę łysienia łupież i łojotok ulegają zmniejszeniu. Jest to też schorzenie sezonowe – z największym nasileniem w okresie zimowym, a najmniejszym w lecie".
Jak leczyć łupież skóry głowy?
W leczeniu łupieżu stosuje się preparaty zawierające kwas salicylowy, siarczek selenu czy sól cynkową pirytionu. Ten ostatni składnik jest bohaterem dzisiejszych produktów do walki z łupieżem. Pirytionian cynku jest aktywną substancją skutecznie osłabiającą wzrost szkodliwych mikroorganizmów. Używany jest jako aktywny składnik przeciwłupieżowy, który nie tylko likwiduje łupież, ale także zapobiega jego ponownemu powstawaniu. Bezpieczne stężenie dla tej substancji wynosi 1%.
I ten właśnie składnik jest składnikiem kosmetyków marki Catzy od Poland, które otrzymałam do testowania.
Pomimo faktu, że firma jest na rynku od wielu lat, nie znałam jej wcześniej i nigdy wcześniej nie miałam możliwości używania tych kosmetyków. Firma Catzy of Poland powstała 35 lat temu. Założyło ją polsko-szwedzkie małżeństwo, a pomysł na jej założenie zrodził się w 1983 roku, kiedy to po raz pierwszy w historii powojennej Polski zorganizowano w Warszawie wybory Miss Polonia. Właściciele firmy stali się sponsorami tego wyjątkowego wydarzenia. Catzy od Poland to dziś producent wysokiej jakości kosmetyków do włosów. Produkty dostępne są w aptekach jak i profesjonalnych zakładach fryzjerskich. Firma zajmuje się produkcją kosmetyków do pielęgnacji - szampony, odżywki, maski, stylizacji - lakiery, nabłyszczacze, olejki, fluidy, żele, kremy oraz trwałej ondulacji włosów. Marka znana jest przede wszystkim z szamponów przeciwłupieżowych Healing, które produkowane są od 1991 roku. Kosmetyk jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród jak i wyróżnień.
Do testowania otrzymałam dwa szampony marki: szampon przeciwłupieżowy do każdego rodzaju włosów i ziołowy szampon przeciwłupieżowy do włosów przetłuszczających się. Oba szampony mają te same opakowania i pojemności po 200 ml, dość prostą ale miłą dla oka oraz czytelną szatę graficzną. Cena szamponów waha się od 15 do 25 złotych.
Są wygodne w użytkowaniu. Pachną dość przyjemnie, chociaż ich zapach jest specyficzny i nieporównywalny z niczym innym.
Wersja zielona to szampon o nazwie Healing Herbal, czyli po prostu ziołowy szampon przeciwłupieżowy o dodatkowym działaniu przeciw przetłuszczaniu się włosów.
Swoje działanie przeciwłupieżowe zawdzięcza zawartości 1% pirytionianu cynku a przeciw przetłuszczające działanie to zasługa obecności ekstraktów ziołowych (brzozy, rozmarynu, rumianku i pokrzywy).
Skład; wersja ziołowa do włosów przetłuszczających się: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamide DEA, Zinc Pyrithione, Propylene Glycol, Alcohol, Betula Alba Bark Extract, Chamomilla Recutita Flower Extract, Urtica Dioica Leaf Extract, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, Parfum, Cl 42080, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone.
↠ hamuje wydzielanie sebum
↠ działa wzmacniająco
↠ eliminuje łupież
↠ działa antybakteryjnie
Wersja czerwona o nazwie Healing Shampoo pachnie bardzo delikatnie migdałami, jednak ten szampon nie został wzbogacony o ziołowe ekstrakty.
Skład; wersja klasyczna do każdego rodzaju włosów: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamide DEA, Zinc Pyrithione, Parfum, Cl 42080, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone.
↠ hamuje rozwój patogenów
↠ działa przeciwbakteryjnie
↠ eliminuje łupież
↠ działa kojąco i oczyszczająco
Jeśli chodzi o konsystencje, szampony są gęste dzięki czemu bardzo wydajne. Doskonale się pienią już przy małej ilości kosmetyku - to koncentraty.
Obu produktów używam tak samo jak wszystkich innych leczniczych szamponów, kiedy pojawia się u mnie problem. Wmasowuję dokładnie w skalp i zostawiam na kilka minut.
Skalp po takim myciu jest idealnie czysty a skóra głowy zdrowa i niezaczerwieniona dzięki temu, że łuska nie jest ściągana na siłę, zdrapywana mechanicznie a odkleja się pod wpływem działania szamponów.
Zazwyczaj jednak sięgam po jeden z tych szamponów raz- dwa razy w tygodniu. Po umyciu nim włosów warto nałożyć maskę lub odżywkę na końcówki ponieważ pirytionian cynku wysusza włosy przez co ich kondycja może się pogorszyć. Moja skóra głowy po każdym umyciu czuła się świeżo i stan ten utrzymywał się zdecydowanie dłużej niż po szamponie, którego używałam wcześniej.
Nie ma podrażnień. Jedynym minusem tych produktów jest to że bardzo szczypią w oczy
Catzy Healing to szampony, które warto mieć w łazience bez względu na to jak często i jakie problemy ze skórą głowy mamy.
Szampony Catzy wyróżniają:
⇀ skuteczność leczenia łupieżu
⇀ kosmetyki dostosowane do potrzeb włosów przetłuszczających się jak i normalnych z problemem łupieżu
⇀ nie testowane na zwierzętach
⇀ szacunek do środowiska
⇀ nowoczesne receptury
Moje odczucia odnośnie tych szamponów są bardzo pozytywne. Nie mam wielkich problemów z łupieżem, ale od czasu do czasu posiadam go, jak każdy.
U mnie oba szampony sprawdziły się bardzo dobrze. Szczególnie do gustu przypadła mi czerwona wersja.
Ostatecznie polecam szampony przeciwłupieżowe Healing marki Catzy of Poland. Ze mną na pewno zostaną na dłużej.