środa, 20 lipca 2011

Gniew.. Dzbany pod grobowcem i inne...

Tak jak obiecałam w poprzedniej notce teraz napiszę trochę o moim archeologu, czyli Michale Dobrzyckim.. :) Jakieś 5 minut temu kiedy odwiedziłam stronę GNIEW.PL zobaczyłam nowy artykuł o kolejnych znaleziskach...

Tym razem udało się im wykopać 2 dzbany a oprócz tego prawdopodobnie w krypcie znajdą się jeszcze trumny, aż 6 ... WOWA tutaj informacje właśnie ze strony GNIEWU...

Podczas prac archeologicznych w prezbiterium kościoła św. Mikołaja w Gniewie natrafiono na grobowiec z trzema szkieletami. Jeden z nich należał najprawdopodobniej do duchownego, na co wskazują pozostałości stroju w jakim został pochowany. Ważniejsze znalezisko ukazało się jednak kiedy archeolodzy zaczęli kopać pod pochówkiem. –Pod ścianą grobowca schowane były dwa dzbany z okołoXVII w. Nigdzie indziej nie trafiliśmy na takie coś, nawet nie słyszeliśmy nigdy, aby w jakimś kościele znaleziono kiedykolwiek takie naczynia . W samych dzbanach znaleźliśmy resztki najprawdopodobniej jedzenia, ale co dokładnie tam było wykażą nam dopiero specjalistyczne badania. Jednak jest to zdecydowanie jedno najbardziej niezwykłych, ponieważ niespotykanych znalezisk, jakie odkryliśmy w tym roku w świątyni- tłumaczy dr Małgorzata Grupa, kierująca już trzeci sezon pracami w kościele św. Mikołaja.
Studentom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu udało się również dotrzeć do pierwszych pochówków w krypcie w kaplicy Matki Bożej. Pierwsza odkryta trumna charakteryzuje się okienkiem…- Kiedy ktoś był transportowany po śmierci do miejsca, w którym miał być pochowany, umieszczano w trumnie na wysokości głowy szybkę. Chodziło o to, aby móc pożegnać się ze zmarłym, bez potrzeby otwierania trumny. Miało to oszczędzić rodzinie kontaktu z zapachem rozkładającego się ciała- tłumaczą archeolodzy. W tej samej krypcie znaleziono we wtorek (19.07) monetę z 1671 roku. Natomiast przed kościołem, badacze dokopali się do pierwszego jak na razie nienaruszonego pochówku z czasów krzyżackich. Przy szkielecie znaleziono miedzy innymi brakteat, czyli jednostronną monetę krzyżacką.


I zdjęcia ...I kolejny artykuł, który ukazał się 11 lipca...


W ciągu czterech dni wykopalisk udało się im znaleźć miedzy innymi 10 krzyżackich monet i tajemnicze pomieszczenie.

Tajemnicze pomieszczenie
Tegoroczne wykopaliska w kościele św. Mikołaja rozpoczęły się 4 lipca. Tym razem badania obejmują dalszy ciąg prac w nawie południowej kościoła. Po raz pierwszy natomiast archeolodzy badają prezbiterium, kaplicę Matki Bożej i stronę wschodnią dawnego cmentarza wokół kościoła. Do tej pory podczas prac udało się znaleźć miedzy innymi 10 krzyżackich monet, medalik, pierścionek, zbiorową mogiłę i tajemnicze pomieszczenie, które może być kryptą.- Najpierw chcemy dokopać się do końca muru, a następnie zastanowimy się jak zobaczyć co jest w środku. Możliwe, że jest to krypta, ponieważ odkryliśmy otwór wentylacyjny, a one przeważnie były budowane właśnie przy kryptach. Co jeszcze jest warte podkreślenia ściany tego pomieszczenia są dość niechlujnie zrobione. Podobnie wyglądało miejsce pochówku wielkich mistrzów krzyżackich w Kwidzynie. Znaczyć to może na przykład, że został tam pochowany jakiś dostojnik, który zmarł nagle, na przykład na wojnie- opowiada dr Małgorzata Grupa, koordynująca prace przy gniewskiej świątyni. Archeolog przypuszcza też, że ciało(ciała) były spuszczane do tego pomieszczenia od góry.

Bogaty Gniew
Badaczom udało się również odnaleźć szkielety, na których zachowały się ślady czepków. –Na tę chwilę możemy powiedzieć, że były one jedwabne, i że były pozłacane- opowiada dr Grupa. Takie nakrycia głowy nosiły osoby majętne, więc po raz kolejny potwierdziła się teoria, że dawny Gniew był miastem bogatym. Ponadto archeolodzy odkopali czaszkę z bardzo dobrze zachowanymi włosami.- Jak pracuję trzydzieści lat w tym zawodzie, to takie coś widzę drugi raz w życiu- opowiada dr Grupa. W piątek, 8 lipca, podczas prac przy dawnym cmentarzu udało się natrafić miedzy innymi na nietypowe okucie. Najprawdopodobniej był to element trumny, ale archeolodzy nie chcą jeszcze tego wyrokować. Na pewno jest to jednak okucie, z jakim oni do tej pory nie mieli do czynienia.
-We wnętrzu kościoła badamy w tej chwili też to, co znajduje się pod prezbiterium, czyli w centralnym punkcie świątyni. Z doświadczenia powiedzieć mogę, że to przeważnie w takich miejscach dokonuje się najciekawszych odkryć- dodaje archeolog.

Praca archeologów na żywo
Po terenie wykopalisk do końca lipca o godzinie 13.00 oprowadzają przewodnicy. Zbiórka przy wejściu do świątyni.–Podczas takiego oprowadzania archeolodzy opowiadają miedzy innymi o tym co zostało znalezione w kościele do tej pory, czyli miedzy innymi o krypcie Radziwiłłów, o masowych grobach, ale też o tym, jak wyglądało życie w dawnym Gniewie i jak wygląda praca przy wykopaliskach- zachęca proboszcz gniewskiej parafii ks. Zbigniew Rutkowski.
Przy pracach w kościele św. Mikołaja pracuje 25 studentów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy w Gniewie odbywają swoje praktyki studenckie. ( a wśród nich mój Misiek =* )

Badaniami w kościele św. Mikołaja w Gniewie kieruje dr Małgorzata Grupa, z Zakładu Średniowiecza i Nowożytności Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Dr Grupa uczestniczyła w licznych pracach archeologicznych podwodnych i naziemnych w Polsce i Europie. Zajmowała się konserwacją zabytków wydobytych z dołów śmierci oficerów polskich zamordowanych przez NKWD m. in. w Charkowie, Katyniu, zabytków z obozów zagłady Żydów w Bełżcu i Sobiborze, szat wydobytych z krypt kościołów w Lubiniu, Gdańsku, Toruniu, Lublinie. Za konserwację szat z Lublina razem z dr Anną Drążkowską otrzymała prestiżową nagrodę Unii Europejskiej - EUROPA NOSTRA 2002. Dr Drążkowska od 2009 roku również uczestnicy w pracach nad badaniem gniewskiej świątyni.


Zdjęcia...na stronie miasta znajduje się jeszcze więcej informacji, które pewnie przeniosę jutro na mojego bloga :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkie chamskie i wulgarne komentarze nie są tu mile widziane. Dziękuję za każdy komentarz. Pozdrawiam :)